header
SGF Hungarian

English

Missziók

Home

Products

Missions

Links

Contact


Wigner
ESA
IKI

DLR


ExoMars

Az Európai Űrügynökség
(ESA) ExoMars missziója széles nemzetközi együttműködésben, több tervezési fázis után jutott el jelenlegi konfigurációjához. A misszió célja a marsi élet jeleinek keresése. A misszió két szondát tartalmaz több felszínt kutató műszerrel. Az első szondát 2016 március 14.-én indították Orosz Proton rakétával a Marshoz és egy orbiterből valamint demonstrátor légköri belépő, leszálló és mérő egységet (EDM) tartalmaz. Három nappal a Mars atmoszférájának elére elött az orbiterről levált az EDM egység, sajnos sikertelen leszállás miatt nem lépett működésbe. Az ExoMars orbiter kezdetben egy eliptikus pályára keringett, majd a marsi atmoszféra fékezésével 2018-ben a végleges ~400 km-es körpályára állt a tuidományos kutatási programjának teljesítésére. Az eredeti tervszerinti második szonda  fejlesztését 2022-ben felfüggesztették. Az orbiteren lévő négy tudományos műszerek urópai és orosz intézményekben készültek, amelyek a tudományos célok megvalósítását biztosítják:
ACSAtmospheric Chemistry Suite
CaSSIS – Colour and Stereo Surface Imaging System
FREND – Fine Resolution Epithermal Neutron Detector
NOMADNadir and Occultation for MArs Discovery
A színes sztereó kamera  (CaSSIS) az orbiteren a Mars felszín felé néző oldalán van.   A  Berni Egyetem mérnőkei  és kutatói a Bolygó Kutató Csoportjából fejlesztették a képfelvevő rendszer hardverét. A magyar SGF Kft. szoftver fejlesztői készítették az ExoMars orbiteren lévő színes sztereó kamera (CaSSIS) fedélzeti szoftver rendszerét.

A Mars felszín állandó megfigyelés érdekében orbiter tudományos egysége elsődlegesen a  Martin felszinére merőleges orientációban van. Az orbiter olyan tengely körül forog, hogy napelem táblák a Nap irányba állnak, mig a hőlesugárzó radiátorok soha se kerülnek napfénybe. A CaSSIS vezérlő rendszere mindig kompenzálja az orbiter oldalirányú elfordulását, de a nominális sztereó képek készítése idején a szonda oldalirányú elfordulása leáll, a sztereó képpárok maximális pontossága céljából. A CaSSIS forgató mechanizmusa képes a teljes teleszkóp rendszert 180°-al elforgatni és közben tartószerkezete mozdulatlan marad. A CaSSIS forgató mechanizmusa teszi lehetővé, hogy egy telszkóppal és érzékelő egységgel sztereó képeket készítsen. A sztereó képpárokból először a szonda nyomvanalában 10°-kal előre fordúlva, majd 180° elfordulva
10°-kal hátrafelé nézve készíti a második képet. A sztereó képpárok azonos megvilágítása a sztereó  jelek optimális korrelációját biztosítja.
 
Az elmúlt években a színes sztereó kamera által készített néhány érdekes kép  a Bolygó Kutató Csoport és a CaSSIS Twitter web oldalakon látható.




 07 October 2024


Separation
A leszállóegység levállása fantázia kép
(Credit ESA)

CaSSIS Instrument position
 
CaSSIS kamera helyzete a szondán
(Credit ESA & UNIBE)


CaSSIS Stereo Imaging
Sztereókép alkotás elve a CaSSIS kamerával
(Credit UNIBE)